Help:Службові гіперланки

From semantic-mediawiki.org
< Service links
User manualEditingService linksHelp:Службові гіперланки
Посібник користувача
Вступ
Інтерфейси перегляду
Службова:Ask (моск.)
Службова:Перегляд (англ.)
Семантичний пошук
Вибірка сторінок (англ.)
Строгі компаратори (англ.)
Відображення інформації (англ.)
Формати виводу (англ.)
Вбудовані запити (англ.)
Поняття (англ.)
Логічний вивід (англ.)
Редактування
Властивості і типи
Одиниці виміру
Семантичні шаблони
Службові гіперланки
Семантична павутина
Експорт OWL/RDF (англ.)
Зовнішні інструменти (англ.)
Імпорт словників (англ.)
Посібник адміністратора (англ.)

Семантична МедіаВікі може надавати гіперланки до онлайн-служб, коли виводить певні дані в зведенні даних, спеціальній сторінці Перегляд та на сторінках властивостей.

Наприклад, якщо стаття містить географічні координати, корисно давати посилання на онлайн-сервіси відображення, так що користувачі можуть отримати карту місцевості з одним натиском маніпулятора. Іншим прикладом є надання гіперланки на онлайн конвертер валют. Ця сторінка пояснює, як можна додати такі функції.

Службові гіперланки для властивостей[edit]

Інформація для додаткових гіперланок на онлайн-послуги в зведенні даних і на спеціальній сторінці Перегляд, пов'язані з використанням вслативостей. Для прикладу, Property:Has coordinates показуватиме різноманітні гіперланки на онлайн-карти. В той час як інші властивості, які також використовують тип даних Geographic coordinate можуть не показати цього. Це дуже важливо у багатьох додатках, так як тип даних сам по собі, як правило, не містить відомостей про тип гіперланки.

Для того, щоб відображати службові гіперланки, слід додати спеціальну властивість provides service на сторінці властивості. Для прикладу, сторінка Property:Has coordinates може включати в себе розмітку:

[[provides service::online maps]]

Тут, "онлайн карти" це ім'я набору службових гіперланок, представлених у вікі. У наступному розділі пояснюється, як визначити ці служби зв'язку.

Після вказання, що властивість надає службові гіперланки, її значення у зведенні даних, на спеціальній сторінці Перегляд і на власній сторінці з'явиться значок (icon for service links), котрий відобразить службові гіперланки, якщо натиснути на нього.

Надання службових гіперланок[edit]

У двох словах, адміністратором пише текст, визначаючи появу службових гіперланок в статті.

Зазвичай тільки користувачі, у яких є адміністративні привілеї в вікі можнуть додавати або редагувати сторінки в просторі імен МедіаВікі, отже, тільки вони можуть змінити службові гіперланки. Це розумне обмеження для більшості вікі: оскільки служба гіперланок можуть з'явитися в тисячі таблиць зведених даних, вони повинні бути перевіреними. Додавання або зміна служб зазвичай має обговорюватися серед багатьох користувачів до того, як адміністратор застосує на практиці. Всі користувачі, однак, можуть вільно пов'язувати властивості з доступними послугами, як описано раніше.

Назва системного повідомлення[edit]

Формат системного повідомлення: MediaWiki:Smw service service name. Частина "MediaWiki:Smw service" завжди залишається незмінною, а ім'я служби змінюється з кожним системним повідомлення.

Продовжуючи наш приклад для Has coordinates, текст [[Provides service::online maps]] є у назві повідомлення MediaWiki:Smw service online maps.

Зміст системного повідомлення[edit]

Якщо подивитись на MediaWiki:Smw service online maps, то повідомлення може бути важко читати через довгі рядки, а його формат по суті полягає в наступному:

 label text1|http://певнийсайт.com
 label text2|http://sd.org.ua
 label text2|http://ar25.org
 ...

Кожен рядок містить службову гіперланку. Мітка label це текст, який будуть бачити користувачі в службовій гіперланці, що з'явиться. Після символу '|' написана адреса, куди веде гіперланка. Для кращого розуміння, будь ласка, натисніть "View source" у верхній частині сторінки, щоб побачити вихідний текст на цій сторінці.

Заповнювачі в системних повідомленнях[edit]

У більшості випадків, є потреба надати інформацію зі значення властивості у вигляді гіперланки. Наприклад, вказівник на сервіс онлайн-карт повинен включати в себе координати для відображення, а гіперланка на веб-сайт фільму буде включати ідентифікатор фільму. Так як точні значення даних не відомі заздалегідь, можна використовувати заповнювачі в адресі. Наприклад, текст повідомлення для служби гіперланок на IMDb можуть бути:

IMDb|http://www.imdb.com/title/tt$1/

Коли Семантична МедіаВікі відображає службову гіперланку значення властивості, вона замінює інформацію значення властивості для цих заповнювачів. На прикладі IMDB, ідентифікатор фільму типу Число замінить $1 числовим значенням і ось службова гіперланка для фільму пов'язує його з відомостями в IMDB, наприклад "tt0068646" to http://www.imdb.com/title/tt0068646/!

Інформація, що передається для кожного заповнювача[edit]

Кількість і зміст параметрів, які замінюють $1, $2, $3, … залежить від типу властивості. Наприклад, проста властивість типу число замінює $ 1 з її значенням, тоді як географічні координати надають параметри для широти, довготи, напрямок, і багато іншого. У більшості випадків, $ 1 є найбільш відповідним параметром, який просто надає гіперланку на значення властивості. Типи даних, перелічені нижче підтримують службові гіперланки. Усі інші типи їх не підтримують.

Help:Datatype "Page"
$1: URL-закодовані назви статті
Help:Datatype "Number"
$1: числові значення в англійські пунктуації
$2: цілочисельна версія значеннь, в англійські пунктуації
$3: інші
Help:Datatype "String" (але не для Help:Datatype "Text")
$1: URL-закодований рядок
Help:Datatype "URL", Help:Datatype "Annotation URI"
$1: УЛР-закодоване значення уніфікованого локатора ресурсів
Help:Datatype "Email"
$1: УЛР-закодоване значення уніфікованого локатора ресурсів, що включає mailto:
Help:Datatype "Geographic coordinates"
Примітка: Потрібно Maps (formerly Semantic Maps) 0.6.5 і Семантична МедіаВікі версії 1.5.1 і вище.
$1: Місце у ненаправленій плаваючій системі позначень.
$2: Місце у направленій DMS системі позначень.
$3: Широта у ненаправленій плаваючій системі позначень.
$4: Довгота у ненаправленій плаваючій системі позначень.

Оскільки географічні координати є складними, зразок вмісту для повідомлень за замовчуванням MediaWiki:Smw service online maps передбачено на цій вікі.

Розширений приклад[edit]

Щоб проілюструвати весь процес створення і використання нового сервісу, ми надаємо розширений наприклад, також реалізований на semanticweb.org. Статті про семантичний словник такий як semweb:FOAF містить відомості про словниковий простір імен і онлайн-служба semweb:Swoogle дозволяє користувачам шукати довідкову інформацію за таким іменами. Наша мета таким чином, щоб додати нову "службу" до semweb:Property:Namespace, котра використовується на словникових статтях.

Спочатку, ми відредактуємо статтю semweb:Property:Namespace і додамо

в якості додаткової служби, цювластивість, що надає
[[provides service::Swoogle lookup]] введеного простору імен.

Після збереження зведення даних показує посилання на (поки ще неіснуючу) службу огляд. Натиснувши на ця гіперланку, адміністратор отримує нове поле для введення, в яке вводить

Swoogle lookup|http://swoogle.umbc.edu/index.php?option=com_frontpage&service=digest&queryType=digest_ns&searchString=$1

Гіперланку було відновлено за допомогою Swoogle і замінити рядка пошуку (наприкінці посилання) параметром "$ 1".

Після збереження цих змін, новий сервіс є повністю функціональним, і на кожній сторінці, яка використовує semweb:Property:Namespace буде показано відповідну гіперланку до Swoogle. Деякі статті все ж будуть відображати старі версії, якщо вони витягнуті з кеша, але після чергового редагування або чистки, всі статті будуть відображати гіперланку, як очікувалося.


Ця сторінка стосується усіх версій Семантичної МедіаВікі, починаючи з 1.0 і до останньої версії.
      Інші мови : defr

Service links uk 1.0