Semantic MediaWiki'ye giriş

From semantic-mediawiki.org

Semantic MediaWiki (SMW), viki içeriğini aramaya, düzenlemeye, etiketlemeye, göz atmaya, değerlendirmeye ve paylaşmaya yardımcı olan, Vikipedi'yi güçlendirmesiyle bilinen wiki uygulaması olan MediaWiki'nin bir uzantısıdır. Geleneksel vikiler yalnızca bilgisayarların anlayamayacağı veya değerlendiremeyeceği metinler içerirken, SMW, bir vikinin işbirlikçi bir veritabanı olarak işlev görmesine izin veren "anlamsal açıklamalar" ekler. Semantic MediaWiki ilk olarak 2005 yılında yayınlandı ve şu anda ondan fazla geliştiriciye sahip ve yüzlerce sitede kullanılıyor. Ek olarak, SMW tarafından depolanan verileri düzenleme, görüntüleme ve bunlara göz atma yeteneğini genişleten çok sayıda ilgili uzantılar oluşturulmuştur: "Semantic MediaWiki" terimi bazen tüm bu uzantı ailesi atıfta bulunmak için kullanılır.

Neden Semantic MediaWiki?[edit]

Vikiler, topluluklarda ve kuruluşlarda bilgi toplamak ve paylaşmak için harika bir araçtır. Bu bilgi çoğunlukla metinler ve multimedya dosyalarında bulunur ve bu nedenle insan okuyucular için kolayca erişilebilir durumdadır. Ancak vikiler, tek tek gerçekleri saklamak ve geri çağırmak için çok iyi olsalar da, sorgulanan veya toplu bilgi almak için daha az faydalıdırlar. Basit bir örnek olarak, kuruluşunuzla ilgili projeler hakkında bilgi depolayan bir viki kullandığınızı varsayalım. Şu basit sorunuz var:

"2012 yılında başlatılan aktif projeler nelerdir?"

Bu cevaplanması kolay bir soru olmalı, ama aslında öyle değil, soruyu her cevaplamak istediğinizde projelerle ilgili tüm sayfaları okumanız gerekir. Metin aramaları mutlaka yardımcı olmayacaktır. Kategoriler ideal bir araç olmasalar da bir dereceye kadar yardımcı olabilirler ve bunları sürdürmek karmaşık hale gelebilir (aşağıya bakın). Ve bu göreve yardımcı olabilecek bir yapay zeka aracı da yok.

Semantic MediaWiki, vikilerin bilgilerini bilgisayarda işlenebilir hale getirmelerini sağlar, böylece bu sorunun cevabını ve daha fazlasını bulabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

SMW nerede yardımcı olabilir[edit]

Semantic MediaWiki, viki metnine, kullanıcıların vikiye "anlamsal ek açıklamalar" eklemelerine olanak tanıyan bazı ek işaretlemeler sunar. Bu, ilk bakışta işleri daha karmaşık hale getiriyor gibi görünse de, vikinin yapısını büyük ölçüde basitleştirebilir, kullanıcıların daha kısa sürede daha fazla bilgi bulmasına yardımcı olabilir ve vikinin genel kalitesini ve tutarlılığını artırabilir. SMW kullanmanın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Otomatik olarak oluşturulan listeler. Listeler ve tablolar, bilgileri bir bakışta görüntülemenin doğal bir yoludur. Bazı durumlarda, anlamsal olmayan vikiler insan tarafından oluşturulmuş listeler içerir; Vikipedi kendisine "List of metropolitan areas in Spain" gibi binlerce var. Bu listeler, manüel olarak güncellenmeleri gerektiğinden hatalara açıktır. Dahası, potansiyel olarak ilgi çekici listelerin sayısı çok fazladır ve hepsini kabul edilebilir kalitede sunmak imkansızdır. SMW'de listeler otomatik olarak oluşturulur. Her zaman günceldirler ve daha fazla bilgi edinmek için kolayca özelleştirilebilirler.
  • Bilginin görsel gösterimi. Semantic Result Formats ve Maps (eski adıyla Semantic Maps) gibi ek uzantılarla tanımlanan çeşitli görüntüleme biçimleri, takvimlerde, zaman çizelgelerinde, Grafikler ve haritalar, diğerleri arasında, verilerin basit listeler ve tablolardan çok daha zengin bir görünümünü sağlar.
  • Geliştirilmiş veri yapısı. MediaWiki vikileri, verileri yapılandırmak için kategorileri yoğun şekilde kullanma eğilimindedir. Bunlar genellikle yardımcı olurken, Vikipedi'deki "1620'ler" adlı kategoriyi düşünün; Bu sayfalardaki bilgiler SMW kullanılarak depolandıysa, bu kategoriler basit anlamsal değerlerle değiştirilebilir ve karmaşık bir sınıflandırma sistemine olan ihtiyaç azaltılabilir. Ayrıca, viki içindeki anlamsal biçimlendirme şablonlar içinde saklanırsa, aksi takdirde anlamsal şablonlar olarak bilinir, bir viki kolayca sağlam bir veri yapısı elde edebilir. Ve Page Forms (eski adıyla Semantic Forms) uzantısı, hizmetlilerin anlamsal şablonlar içindeki verileri eklemek ve düzenlemek için formlar oluşturmasına olanak tanır, böylece anlamsal bilgilerin eklenmesini normal vikimetnini kullanmaktan daha kolay ve daha kolay hale getirir.
  • Harici yeniden kullanım. Veriler, bir SMW vikide oluşturulduktan sonra, viki içinde kalmak zorunda değildir; CSV ve JSON gibi biçimler üzerinde kolayca dışa aktarılabilir. Bu, bir SMW vikinin diğer uygulamalar için bir veri kaynağı olarak hizmet vermesini veya kurumsal kullanım durumunda, bir ilişkisel veritabanının normalde oynayacağı rolü üstlenmesini sağlar. External Data uzantısının, SPARQL ve diğer araçların kullanımı yoluyla, SMW tabanlı bir viki diğerinden verileri kullanabilir ve vikiler arasındaki fazlalık için ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Ayrıca SMW'nin verilerini, API veya bir RDF üçlü deposu üzerinden viki dışından da sorgulayabilirsiniz.
  • Verileri entegre edin ve karıştırın. Bir SMW kurulumunda bulunan verilerin yalıtılmış bir bilgi deposu olması gerekmez. Data Transfer ve Extension "External Data" gibi uzantılar, harici verileri (örneğin eski sistemlerden, web hizmetlerinden veya bağlantılı veri kaynaklarından gelen) entegre etmenizi ve bunlarla vikide var olan anlamsal veriler ilişki kurmanızı sağlar. Böylece, SMW destekli bir wiki, bir BT ortamında merkezi bir bilgi merkezi görevi görebilir.

Semantic MediaWiki'yi kim kullanıyor?[edit]

Semantic MediaWiki, akademik bir araştırma projesi olarak köklerinden çok uzaklaştı. Şu anda Fortune 500 şirketleri, biyomedikal projeler, devlet kurumları ve tüketici rehberleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce sitede, birçok dilde aktif olarak kullanılmaktadır. Semantic MediaWiki'deki Vikipedi maddesi bölümünün bazı önemli kullanıcılarını liste içerir. Ayrıca SMW kullanan daha kapsamlı bir site listesini burada görebilirsiniz. Semantic MediaWiki kullanan sitelerin yarısı veya daha fazlası şirketler ve kuruluşlar tarafından dahili kullanım için özel olmakla birlikte, her iki listenin de halka açık sitelere odaklandığına dikkat edilmelidir.

SMW'yi çözümlerinin bir parçası olarak uygulayan, bazıları MediaWiki ve SMW kullanımlarını açık bir şekilde belirten ve diğerleri bunu gizli bir uygulama ayrıntısı olarak tutan, artan sayıda danışmanlık şirketi var. ("Profesyonel destek" sayfasında SMW tabanlı işler yapmak üzere işe alınabilecek kişi ve şirketlerin bir listesini görebilirsiniz.)

Şu anda Semantic MediaWiki için barındırma hizmetleri sunan web siteleri ve bazı uzantıları viki çiftlik sağlayıcıda listelenmiştir.

SMW kullanımının şirketler, kuruluşlar ve bireyler arasındaki olumlu deneyimleri görüşler sayfasında okuyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi[edit]

Bu site, bir Semantic MediaWiki kurulumunun ayarlanması ve çalıştırılması hakkında çok daha fazla bilgi içerir. Hizmetli kılavuzu SMW'nin indirilmesi, yüklenmesi ve sorunlarının giderilmesine ilişkin bilgileri içerir; ve ayrıca SMW ile birlikte çalışmak üzere kurulabilecek çeşitli uzantılar hakkında bilgi içerir. Kullanıcı kılavuzu özelliklerin tanımlanması, sorguların çalıştırılması, veri taranması ve benzerleri hakkında bilgi içerir. Ve SSS hem teknik hem de teknik olmayan konularda sık sorulan soruların yanıtlarını içerir.

Ayrıca SMW'nin Wikibase ve Cargo ile genel bir görünümü ve karşılaştırması için MediaWiki'de verileri yönetme sayfasına bakın.

İletişim ve kullanıcı desteği[edit]

SMW Projesi ile iletişim kurmak için, iletişim sayfasına bakın. Yorum ve sorularınız için, katılabileceğiniz etkin bir kullanıcı posta listesi var, ve bir IRC Kanalı, #semantic-mediawiki. SMW desteği hakkında daha fazla bilgi için Help:Getting support/tr sayfasına bakın.

SMW için hatalar ve özellik istekleri de GitHub adresinde dosyalanabilir; hata bildirimi ile ilgili belgelere bakın.


This documentation page applies to all SMW versions from 0.1 to the most current version.