Help:Перегляд

From semantic-mediawiki.org
Посібник користувача
Вступ
Інтерфейси перегляду
Службова:Ask (моск.)
Службова:Перегляд (англ.)
Семантичний пошук
Вибірка сторінок (англ.)
Строгі компаратори (англ.)
Відображення інформації (англ.)
Формати виводу (англ.)
Вбудовані запити (англ.)
Поняття (англ.)
Логічний вивід (англ.)
Редактування
Властивості і типи
Одиниці виміру
Семантичні шаблони
Службові гіперланки
Семантична павутина
Експорт OWL/RDF (англ.)
Зовнішні інструменти (англ.)
Імпорт словників (англ.)
Посібник адміністратора (англ.)

Семантична МедіаВікі надає різні прості засоби для перегляду даних, що містяться у вікі. На додачу є 2 інші способи перегляду вікі-даних: використання спеціалізованих додатків для перегляду і використання зовнішнього інструменту, що використовує технологію опису середовища ресурсів RDF.

Зведення даних[edit]

Зведення даних - це табличка внизу сторінки, котра підсумовує семантичні дані, що введені на сторінці. Вона допомагає також редакторам перевірити чи Семантична МедіаВікі дійсно розпізнала введену інформацію так, як очікувалось. Читачі можуть переглядати таблицю зведення даних, щоб отримати швидкий огляд про статтю, а також для використання гіперланок на подальші відомості. Зауважте, що використання зведення даних може бути вимкнено або ввімкнуто Адміністратором (дивіться налаштування). Таблиця зведення даних показує відомості в двох колонках. Ліва колонка відображає властивість, що належить певній відомості; а права відображає значення цієї властивості. Назва властивості є гіперланкою, що веде до статті про дану властивість, де можна отримати більше відомостей про її значення і використання. Примітки у зведенні даних за звичай надають гіперланки до сторінок і властивостей, що стосуються одиниць вимірювання; у зведенні даних також відображаються значення переведені у інші одиниці вимірювання.

Зображення Search icon.png поруч зі значенням веде до простого пошуку за властивістю. До прикладу, якщо стаття містить мітку [[розташовані на березі::Дніпра]], тоді гіперланка веде до пошуку усіх об'єтів, розташованих на березі Дніпра. Аналогічно заголовок зведення даних показує зображення Browse icon.png, що веде до простого семантичного переглядача, котрий надає можливість переміщуватись по властивостям сторінок вікі.

Зведення даних також може показувати зображення Service links icon.png, що веде до зовнішніх служб, що надають більше відомостей про значення властивості.Наприклад, властивість географічних координат може вести до онлайн-карти, що позиціонована на вибраному місці. Адміністратори можуть вибирати гіперланки, доступні для кожної властивості; дивіться cлужбові гіперланки для чіткого розуміння як це робиться.

спеціальні властивості, вмонтовані властивості Семантичної Вікі, що відображаються курсивом, показують підказку при наведені маніпулятора мишки (вимагають JavaScript). Вони акцентують на особливому значенні і допомагають редакторам позначати помилки.

Нарешті, таблиця зведених даних містить гіперланку на вміст у форматі OWL/RDF, як пояснено у розділі про Семантичний Веб.

Редактори можуть написати службові слова __NOFACTBOX__ та __SHOWFACTBOX__ на будь-якій сторінці, щоб приховати або показати (якщо вона є) таблицю зведених даних, незалежно від загальних налаштувань вікі.

Наприклад Берлін, де було застосовано __SHOWFACTBOX__.

Семантичний перегляд[edit]

Сторінка Special:Browse пропонує простий засіб для перегляду даних, придатних для комп'ютерної обробки. За замовчування бокова панель кожної сторінки окрім інструментів містить гіперланку властивості перегляду, що веде до сторінки Special:Browse. Вона показує всі семантичні властивості сторінки (на зразок змісту у таблиці зведених даних), а також семантичні гіперланки, що вказують на цю сторінку. При натиснені на зображення Browse icon.png користувач може вибрати для перегляду іншу статтю. На сторінку Special:Browse можна переходити прямо, набравши відповідну назву статті, семантичні дані котрої ми хочемо переглянути. Для більш детального опису і налаштувань читайте тут.

Простий пошуковий засіб[edit]

Семантична МедіаВікі забезпечує кілька дуже простих форм, що дозволяють користувачам знаходити певну інформацію. Ці характерні особливості доступні на різних спеціальних сторінках:

  • Special:SearchByProperty володіє простою пошуковою формою для знаходження семантичних зворотних гіперланок. Користувачі вводять назву властивості і цільове значення. Пошук повертає перелік усіх сторінок, що мають властивість із таким значенням. Якщо ви шукаєте властивість числового типу і знайдено мало відповідних результатів, найближчі результати будуть показані також. Ця можливість може бути вимкнена встановленням $smwgSearchByPropertyFuzzy у false в локальних налаштуваннях. Ця служба прямо доступна через гіперланку Search icon.png у зведенні даних або Special:Browse.
  • Special:PageProperty показує усі значення, що мають певні сторінки для певної властивості. Користувачі вводять сторінку і назву властивості. Результат пошуку відображає перелік усіх значень властивості на сторінці. Якщо таблиця зведених даних доступна, ця сама інформація може бути прочитана і в ній. Починаючи з версії SMW 1.4.3, можливо отримати всі значення, що властивість має у всій вікі, якщо поле сторінка залишити порожнім.

Перегляд усіх властивостей типів і значень[edit]

Кожна властивість має свою власну сторінку у просторі імен, аналогічно до категорій MediaWiki. Вони показують усі сторінки, що мають властивості разом зі значеннями властивостей, можливо також зі службовими гіперланками.

Крім гіперланок таблиці зведених даних та результатами звичайного пошуку, є також кілька спеціальних способів знаходження властивостей у вікі:

  • Special:Properties дає перелік властивостей, що присутні в розмітці в абетковому порядку і вказує частоту використання.
  • Special:UnusedProperties дає перелік властивостей, що не використовуються. Вони є кандидатами на вилучення.
  • Special:WantedProperties дає перелік властивостей, що не мають сторінки опису.
  • Special:Types дає перелік типів властивостей. Дивіться Editing для ознайомлення з типами.

Ці спеціальні сторінки особливо корисні для доглядачів і редакторів, оскільки дають огляд як використовуються властивості.

Для перегляду усіх сторінок використовуйте Special:Allpages.

Розширені додатки для пошуку і перегляду[edit]

Існують інші семантичні додатки для пошуку і перегляду вікі-даних. Найвизначніший з них Semantic Drilldown, створений для поглибленого доступу до даних. Семантичні Форми, Гало та інші також надають засоби для пошуку даних. Дивіться додатки для ознайомлення з детальною інформацією стосовно них.

Підтримка зовнішніх інструментів[edit]

Семантична МедіаВікі робить семантичні знання доступними для зовнішніх засобів через OWL/RDF експорт. Це дозволяє створювати зовнішні засоби для розширення функціональності пошуку і перегляду. Нині, багато інструментів, що працюють з RDF виводом не дуже зручні для користувача, але дані у форматі RDF легко обробляти та інтегрувати у веб-додатках. Для отримання додаткової інформації дивіться перелік інструментів, що випробувані на сумісність із Семантичною МедіаВікі. Можете додавати свої власні інструменти також.


Ця сторінка стосується усіх версій Семантичної МедіаВікі, починаючи з 1.3.0 і до останньої версії.
      Інші мови : deenfrjaruzh-hans